تبلیغات
دكترسیدمحسن اصغری نكاح، استادیاردانشگاه فردوسی مشهد، - هوو کوچولو ( قسمت دوم مامان بابا نی نی كی میاد)

خراسان - مورخ سه‌شنبه 1392/03/07 شماره انتشار 18415

 همان گونه كه در قسمت مامان بابا نی نی كی میاد مطرح شد:  تجربه بارداری نه تنها بانوی خانه را در معرض تغییراتی خاص قرار می دهد بلکه فضای ارتباطی اعضای خانواده را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. کیفیت رفتار والدین با فرزندان خانواده در پذیرش شرایط مادر بسیار تاثیرگذار است. برای آن که بدانید در دوران بارداری چگونه باید با فرزندان تان رفتار کنید، اینك در ادامه قسمت دوم گفت وگوی روزنامه خراسان با دکتر سیدمحسن اصغری نکاح، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی راپی می گیریم:

ضرورت توجه به فرزند اول پس از به دنیا آمدن فرزند دوم

نگاه و صدای مادر

تهدید نکنید، او آسیب نمی رساند!

دروغ ممنوع! بچه ها می فهمند

از طبیعت کمک بگیرید

همیشه به فکر تو هستیم

 برای مطالعه متن اصلی ادامه مطلب را بخوانیدنمایید

ضرورت توجه به فرزند اول پس از به دنیا آمدن فرزند دوم

مژگان پایدار-اگر به خاطر داشته باشید در شماره های گذشته درباره شیوه رفتار مناسب با فرزندان در دوران بارداری مادر مطالبی را طرح کردیم. توصیه هایی که دکتر سیدمحسن اصغری نکاح، استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی به والدین ارائه کرد، ۲ دوره را در برمی گیرد که شامل دوران بارداری و قبل از به دنیا آمدن نوزاد و همچنین روزها و هفته اول پس از تولد نوزاد است. این متخصص در شماره های گذشته به لزوم مشارکت دادن کودکان بزرگ تر در آماده سازی فضای ورود نوزاد جدید اشاره کرد و بر لزوم سخن گفتن مادر و توجه او به فرزند بزرگ تر و اختصاص دادن وقت هایی برای او چه از سوی مادر و چه از سوی پدر و حتی وابستگان نزدیک تاکید کرد. رعایت اعتدال در توجه و گفت وگو با کودک و تشویق های مناسب او از دیگر توصیه های این متخصص بود. اینک به توصیه های پایانی در این باره می پردازیم.

نگاه و صدای مادر

دکتر اصغری نکاح  از منظر روان شناسی کودک تاکید کرد در تمام دوره حساس بارداری و تولد نوزاد آن چه به شکل گیری آرامش کمک می کند وضعیت احساسی و هیجانی مادر است. اگر مادر در انتقال پیام های مورد نظر خود به کودک بزرگ تر از تن صدا و حالت چهره خود به خوبی استفاده کند در برقراری ارتباط، عملکرد بهتری خواهد داشت و با نگاه و صحبت می تواند در ارتباطی متقابل پیام خود را به او منتقل کند.

تهدید نکنید، او آسیب نمی رساند!

دكتر اصغری نکاح افزود: گاهی والدین به ویژه در هفته ها و ماه های اول تولد نوزاد نگران هستند فرزند بزرگ تر-مخصوصاً بچه های حدود ۳ ساله- به نوزاد آسیب برساند. خوب است والدین بدانند معمولاً این گونه نیست! بچه ها وقتی با نوزاد تنها هستند، خودشان رعایت می کنند. در این شرایط خوب است مادر گاهی بازی کردن او با نوزاد را زیر نظر بگیرد، اگر مشکلی وجود نداشت با گذشت زمان، فرصت بیشتری برای بازی ایجاد کند و اگر احساس کرد ممکن است به نوزاد آسیب برساند با ورودش می تواند فضا را تغییر دهد و نیاز نیست با حرف زدن و تهدید کردن با کودک روبه رو شود، زیرا اگر بچه  احساس کند با نزدیک شدن او به نوزاد رفتار و حالت مادر تغییر می کند ممکن است با نزدیک شدن به نوزاد، کارهایی انجام دهد که بتواند از مادر امتیاز بگیرد.

دروغ ممنوع! بچه ها می فهمند

استاد دانشگاه فردوسی با تاکید بر پرهیز از برخی رفتارهای مبالغه آمیز که متاسفانه در بین خانواده ها رایج است، ادامه داد: والدین باید سعی کنند با شناسایی شیوه های نادرست تربیتی، آن ها را کنار بگذارند؛ مثل این که برخی پدران و مادران به کودکشان می گویند:«ما این نوزاد را دوست نداریم، ما فقط تو را دوست داریم، این نوزاد کوچک و ناتوان و زشت است، همیشه غذا می خواهد»، بیان جملاتی از این قبیل که دروغ است و سعی در کوچک و تحقیر کردن نوزاد دارد کمکی نمی کند، والدین گمان می کنند با این کار به سازگارتر کردن کودک بزرگ تر کمک می کنند! ما مطمئناً هر دو فرزندمان را دوست داریم و هر دو را زیبا می دانیم، پس باید از رفتارهای نادرست پرهیز کنیم زیرا بچه ها کاملاً به این موضوع پی می برند.

از طبیعت کمک بگیرید

این مشاور كودك کمک گرفتن از طبیعت را نیز بسیار موثر دانست و توضیح داد: بهره گرفتن از گل و گیاه، ماهی یا یک موجود زنده کوچک دیگر نیز اثر تربیتی مناسبی دارد و به کودک برای پذیرش نوزاد در مراحل مختلف کمک می کند. کودک با نگهداری و مراقبت از ماهی، گل، گیاه یا... یاد می گیرد که این موجود به مراقبت نیاز دارد، آب یا نور برای آن ضروری است و این کار به طور غیرمستقیم به کودک می فهماند که نوزاد جدید هم نیاز به کمک دارد. اثر دیگر این کار، پرورش احساس مسئولیت در کودک است و اثر آرامش بخشی نیز بر او دارد. پس اگر در دوران بارداری و پیش از تولد و یا همیشه در شرایط عادی نیز کودک را با طبیعت آشنا کنیم و بین او و طبیعت ارتباط برقرار کنیم، پس از تولد نوزاد، با کودکمان مشکل کمتری خواهیم داشت. این امر همچنین باعث می شود در حین بزرگ شدن نوزاد، کودک قبلی سرگرمی هایی برای خود داشته باشد و تمام توجه او به مسائل نوزاد جدید و محدودیت هایی که همراه خود برای خانواده آورده است، جلب نشود و به کارهای مورد علاقه خودش بپردازد.

همیشه به فکر تو هستیم

دکتر سیدمحسن اصغری نکاح  در ادامه گفت: خوب است پدر و مادر پیش از این مراحل بارداری یا در دوران بارداری، فهرستی از علاقه مندی های کودک مثل امکانات یا وسایل یا فرصت های بازی را شناسایی و به مرور زمان از آن ها استفاده کنند و با فواصل زمانی در اختیار او قرار دهند. پدران نیز باید در روزها و ماه های اول وقت بیشتری را با کودک بگذرانند. گاهی نیز پدر به تنهایی وقتی را برای کودک صرف کند مثلاً با او به پارک برود یا با او بازی کند تا مادر به کارهایش برسد. بسیار مهم است که بچه احساس کند با آمدن نوزاد و قبل از آن در دوران بارداری، فرصت رشد بیشتری پیدا می کند، چیزهای جدیدی یاد می گیرد و دارای خواهر یا برادر خواهد شد و باز هم مانند و به اندازه قبل و یا شاید بیشتر از آن به او توجه می شود و فرزند جدید، بزرگ خواهد شد مثل خود او و مهر و محبت والدین به او کم نخواهد شد. والدین باید تا حد ممکن از افراط و تفریط و تطمیع و اغفال پرهیز کنند ؛ زیرا روش درستی نیست و مشکلات بیشتری را به وجود می آورد. دكتر اصغری نکاح فرصت فرزند دارشدن را زمینه ای برای بهره مند شدن از موهبت الهی و فرصت رشد و تربیت والدین دانست.
طبقه بندی: اخبار و گزارش ها، مسایل و مشكلات كودكان،
برچسب ها: فرزندپروری، فرزند دوم، نوزاد جدید، مشكلات والدین، دوران بارداری، هوو،
دنبالک ها: تی نیوز، خبر فارسی،

.: Weblog Themes By VatanSkin :.